15 Nov PAKRANTĖ I DEBIUTINĖS ALGIRDO BAKO PARODOS “NEW YORK – SAN FRANSISCO” ATIDARYMAS

Kūrybinių industrijų centras Pakrantė pristato debiutinę Algirdo Bako parodą, kurios atidarymas įvyks lapkričio 19 dieną, šeštadienį, 17 valandą.

Mes visi pažįstame Ameriką. Filmai, žinios, bet kokia medijų produkcija – kaip žemėlapis iki artimiausio viskio baro, priešistorinio kanjono ar bent garažo su žvaigždėta vėliava. Visi ekranai, visi siužetai veda tiesiai į vakarų pasaulio vaizduotės centrą. Ir net skrydžiai ar vizitai – dažni, reti, visiškai netikėti – niekada pilnai neišsklaido šio neįtikimos, nepatiriamos šalies įspūdžio.

Algirdo Bako „Amerika“ yra pati tikriausia Americana – charakteringų, nostalgiškų, tikrovėje užsislėpusių kultūros blyksnių paletė, surinkta sekant vakarietiško wow ilgesiu ir neišvažinėtų kelių vingiais. Daugiau nei du mėnesius trukusioje kelionėje fotografas iš naujo atrado šalį, kurią visi pažįstame iš savo fantazijų žemėlapio, tačiau sunkiai suvokiame iš tikrųjų esant. Savo kelionėje, kaip ir visoje kūryboje, jis ieško santykio: jokia nuotrauka neatsiranda be pokalbio, jokia scena – be istorijos. Bako „Amerikoje“, kaip ir tikrojoje, ypatingą vietą užima automobiliai: grakštūs senoviniai kėbulai, krūmais užaugę karkasai, plaunami ir prižiūrimi keturračiai draugai. Tai – regiono vizualinis ženklas, atpažįstamas kaip kaubojaus skrybėlė ir dokumentuojamas su dizaino istoriko atidumu. Rūdijantys varikliai gauna vietą amžinybėje, kurioje jais vėžinsis istorija.

Amerikiečiai A. Bako peizažuose – lėti ir šilti, neskubantys išgyventi savo kasdienybės procesų. Kaip ir viskas Jungtinėse vaizduotės valstijose, jie atrodo tipiški ir tuo pačiu nerealūs. Kiekvienas „Amerikos“ pilietis portretuojamas atsargiai, bet intensyviai sutelkus dėmesį, išryškinant neįvardinamą jų buvimo ten ir tada esmę, telpančią į languoto švarko atlapą ar kirpimo mašinėlės dūzgimą. Kiekvieną procesą ženklina estetika ir empatija, leidžianti fotografui priartėti prie žmonių ir vietų istorijų, tačiau neįsiterpti į intymią jų buitį. Taip įvykstantys susitikimai su atsiskyrėliais, įsimylėjėliais, paplūdimiais ir motociklais patvirtina atstumų dydį, bet visiškai ištrina jų svarbą. Jie ne kadre – jie ilsisi tarp kadrų, tarp daugybės kasdienių šalies vėjų, pučiančių ir į mūsų ekranus.

Parodos architektūroje Algirdas Bakas šiuos ekranus perkonstruoja, sukurdamas savo pasakojimą. Šviesdėžėse eksponuojami vaizdai – nebe dokumentika, o gyva transliacija. Mes stebime kelionę po pasaulį, kurį visi pažįstame, bet kuriuo vis tiek negalime patikėti. Mes patys leidžiamės į kelionę po savo stereotipus, įsitikinimus ir geografines pasakas. Kaip ir scenoje su skraidančių lėkščių nuotraukas apžiūrinėjančiais entuziaztais Rosvelo NSO muziejuje: Algirdo Bako paroda yra fotografinis Amerikos egzistavimo įrodymas.

Projektas finansuojamas Tarybos ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos.

Paroda bus atidaryta iki lapkričio 28 d., kiekvieną pirmadienį – penktadienį, nuo 10 iki 17 val. arba susitarus.

Facebook renginys: https://www.facebook.com/events/153830235086297/